Program „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

StartProgram „Lider” Narodowego ...

Przedmiotem projektu badawczego realizowanego w ramach programu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest “Ocena antygenowo specyficznych limfocytów regulatorowych u dzieci ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1”

Termin realizacji: 04.01.2016-03.01.2019

Charakterystyka problemu:

Choroby autoimmunologiczne polegają na tym, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała (immunoglobuliny) skierowane przeciwko własnym tkankom (tzw. autoprzeciwciała), wywołując w nich chroniczne zapalenie z trwałymi uszkodzeniami.
Autoimmunizacja może być nieswoista narządowo (SLE, RZS,GVHD) lub swoista narządowo (stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu I, małopłytkowości autoimmunologiczne).

W związku z powyższym postanowiliśmy wykorzystać limfocyty Treg w celu wprowadzenia nowej metody leczenia chorób autoagresji. Otrzymane antygenowo specyficzne limfocyty będą przenoszone do warunków GMP.

LIDER
LIDER



Warto wspomnieć, że naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jako pierwszy ośrodek na świecie wykorzystał terapię komórkową w leczeniu cukrzycy typu 1 opartą na limfocytach regulatorowych T CD4+CD25+.

Cukrzyca typu 1 (T1D) stanowi około 5-10% wszystkich zachorowań na cukrzycę, w której bezpośrednie uszkodzenie komórek β trzustki jest wynikiem reakcji autoimmunologicznej.

Nasze dotychczasowe prace udowodniły, że terapeutyczne podanie limfocytów Tregs w T1D jest skuteczną metodą opóźniającą rozwój choroby. W badaniach używaliśmy poliklonalnych limfocytów Tregs, które są niespecyficzne wobec konkretnego antygenu. W niniejszym projekcie chcielibyśmy opracować metodę produkcji limfocytów Tregs antygenowo specyficznych w oparciu o immunosupresyjne działanie wyizolowanych i sztucznie namnożonych komórek Treg z wykorzystaniem komórek dendrytycznych traktowanych insuliną, bądź zsyntetyzowanymi analogiami opartymi o peptyd 9-23 łańcucha insuliny.

Cele:
Celem niniejszego projektu jest ocena występowania antygenowo-specyficznych limfocytów T regulatorowych przeciw antygenom trzustki u dzieci ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1.
Drugim celem jest udoskonalenie metody terapii komórkowej w leczeniu cukrzycy typu 1 w oparciu o limfocyty Tregs co będzie obejmowało dwa zasadnicze etapy:
1. Oznaczenie HLA badanego materiału w Laboratorium Immunologii Klinicznej.
2. Analiza specyficzności odpowiedzi limfocytów wobec antygenów trzustkowych z wykorzystaniem tetramerów.

Gdański Uniwersytet Medyczny
Gdański Uniwersytet Medyczny